‏יום שלישי ‏27 ‏יוני ‏2017

חזרה
שלוש מחשבות על מתנות / גלי הכרמלי

גלי הכרמלי מתייחסת בכתבתה למחקר שבדק מה הפרמטר שהופך מנהלים טובים מאוד למנהלים יוצאים מהכלל, וגילה שזו היכולת גם לזהות את החוזקות שלהם, וגם להפיק מהן את המרב.

 

שלוש מחשבות על מתנות / גלי הכרמלי


כשראיתי את הנושא "מתנות", עלה בי החשק המיידי לכתוב מאמר. אני אוהבת מתנות – לתת ולקבל. יש בהן מן המסתורין, יש בהן אהבה, הן צופנות מסר, הן מעניקות הנאה הדדית לנותן ולמקבל. אז הנה לפניכם שלוש מחשבות בנושא מתנות מכמה היבטים, שנוכחתי בחשיבותם הגדולה בחיי ובמהלך ההתפתחות המקצועית שלי כמאמנת וכמפתחת נבחרות מנהלים.

  
 
 

"המבדל האחד והיחיד של מנהלים יוצאים מהכלל ממנהלים טובים מאוד הוא היכולת לזהות את חוזקותיהם (מתנותיהם המיוחדות) ואת חוזקות סובביהם"

 
 

 מחשבה א' - מתנת ההווה

 
אינני זוכרת מי אמר, אבל אני מאוד אוהבת את האימרה הזו:
 
The past – is history,
The future – is a mystery,
The present – is a present,
That's why they call it present!
 
וזה כל כך נכון. תשומת ליבנו מוסחת תדיר, כשאנו טרודים בסיפורי העבר או בצרות העתיד. בסיפורים שלנו על הסיבות לכך שלא הצלחנו, שנכשלנו, עד הדרך שבה גודלנו, ועוד אינספור סיפורים שעוצרים אותנו מלקחת אחריות ולייצר את החיים שלהם אנו ראויים. ובמידה לא פחותה – אנו מתמגנטים לתסריטים מפחידים אפשריים בנוגע לעתיד. מורתי האהובה דר' חיה רמון ז"ל היתה אומרת "הראש שלנו תמיד דבק ברע. תפקידנו ליצור את הטוב". ואת הטוב אפשר ליצור עכשיו, ורק עכשיו. כל רגע שבו אנו בוחרים להיות בשמחה ובמימוש הוא מתנה גדולה שאנו מעניקים לעצמנו, אז קדימה – חבל על כל רגע!
 
מחשבה ב' - זרעים קרמתיים
לאחרונה נחשפתי על קצה המזלג לתורה הבודהיסטית הטיבטית. על פי הבודהיסטים, כל פעולה שאנו עושים היום משולה לזרע שאנו זורעים. פעולה טובה, חיובית לעולם – תניב פירות חיוביים, ולהיפך. על פי הבודהיזם (וגם על פי היהדות, אגב). הטרגדיה של חיינו היא שאיננו מקשרים אירועים שקורים לנו בזמן הווה עם מועד זריעתם. בין אלה לאלה יכולים להיות מרחק גדול בזמן. במילים אחרות – המציאות איננה אלא מסך חלק, והדרך שבה אנו חווים את חיינו מקורה אך ורק בנו ובסרט שלנו, שאותו אנו מקרינים על מסך המציאות.
 
לאור התפיסה הזו, כמה מעניין להבין, שהמתנות שאנו מקבלים בחיינו – הן אלה ש...אנו נתנו לעצמנו. בעקיפין כמובן. על ידי פעולות של נתינה, נדיבות וטוב-לב לאחר, זרענו זרעים שמניבים מתנות שבהן אנו זוכים בעצמנו. לפיכך מרבות כל התורות – קנוניות ואזוטריות כאחת – להעלות על נס את חשיבותה של הנתינה: היא זו המאפשרת לנו קבלה, ועל הדרך הופכת אותנו לאנשים טובים יותר. בתורת הנסתר היהודית - הקבלה - הנתינה מתוארת כמנוף המרכזי, שבאמצעותו יכול אדם להוציא עצמו כשהוא בתקופה חשוכה של חייו.
 
יפה בהקשר זה להתבונן בשורש נ.ת.נ, שהוא סימטרי, וניתן לקוראו מימין לשמאל ומשמאל לימין. העברית הקסומה מביעה גם מורפולוגית את ההדדיות שבנתינה-קבלה.
 
 
מחשבה ג' - על מתנותינו האישיות
בפרק הנקרא "חוק הדהרמה" בספרו "7 החוקים להצלחה רוחנית", אומר דיפאק צ'ופרה, כי אדם יכול להצליח בחייו, כאשר הוא ממלא את ייעודו. משמעות הדבר בעיניו: עשה את מה שנועדת לעשות, בעבור אחיך בני האדם, כאשר אתה משתמש במתנות שבהן ניחנת.
 
כלומר, תצרף המתנות המיוחד של כל אדם מספק רמזים עבים בנוגע לייעודו, ועל אדם להשתמש במתנות אלה כדי לחוש שמח ומסופק. בין אם מדובר בחוש ריקוד וקצב, תפיסה מתמטית, או היכולת לחוש אנשים – גלה את מתנותיך, עשה בהן שימוש, והדרך לחיים שמחים לפניך.
גישה זו מתחברת היטב לתפיסה של מכון גאלופ, שאני אוהבת מאוד ומשתמשת בה רבות בעבודה עם מנהלים. ראשיתה של המתודולוגיה במחקר שנערך מטעם מכון גאלופ הבינלאומי. שאלת החקר המרכזית, שהציבו החוקרים מרקוס בקינגהם ודר' דונלד קליפטון ממכון גאלופ, היתה: מה מבדל מנהלים יוצאים מהכלל ממנהלים טובים מאוד?
 
הם מצאו שתכונות כמו נחישות, כריזמה, מנהיגות, חזון ועד רבות וטובות היו חשובות מאוד, אך נמצאו בשתי קבוצות המחקר. קליפטון ובקינגהם גילו, שהמבדל האחד והיחיד של מנהלים יוצאים מהכלל ממנהלים טובים מאוד הוא היכולת לזהות את חוזקותיהם (מתנותיהם המיוחדות) ואת חוזקות סובביהם ולהפיק מהן את המיטב, ולא לעשות ניסיונות חסרי שחר לשנותם.
 
שני החוקרים המשיכו לחקור את הממצא המפתיע ובחנו מה קורה בעולם העבודה סביב חוזקות. הם גילו, שבכל שפה יש הרבה יותר מילים לציון חולשות מאשר מילים המציינות חוזקות. עוד מצאו, שבכל התרבויות שחקרו, אנשים טענו, שכדי להגיע להישגים על אדם להתמקד בשיפור חולשותיו ולא בחיזוק מתנותיו המיוחדות. הם נעזרו גם במחקרים בתחום המוח, וגילו את ההצדקות הפיזיות לגיבוש התנהגויות שממש כמו מתנות, מאפשרות להשיג שוב ושוב תוצאות יוצאות דופן. לבסוף, הם ביססו את המתודה שבנו על פסיכולוגיה חיובית, הבודקת אובייקטיבית במה ניחן כל נבדק, ובנו שיטה המלמדת אותו כיצד למנף באופן המירבי את מתנותיו.
 
לאחר שהרחיבו את היקף המחקר הם פנו לצד היישומי – זיהוי החוזקות ובניית שפה חדשה שתתאר אותן (שפת הבחנות גאלופית, בשונה מהגדרות מילוניות). הם זיהו 34 תמות מרכזיות של נטיות חיוביות, שבשימוש אופטימאלי בהן בצירוף ידע, מיומנות והנאה מוגדרות כחוזקות.
 
הם בנו כלי מדעי הנקרא "מזהה החוזקות", הבוחן את עוצמת 34 התמות בכל אדם (ביחס לעצמו). הכלי ממשיך לפעול ומתוקף מדי יום על יותר ויותר מנהלים ברחבי העולם. כיום עומד המספר על 2,200,000 לערך. לאחר מילוי המבחן בכלי האינטרנטי נשלחת למנהל תשובה הכוללת את חמש החוזקות המובהקות ביותר שלו ותיאורן (מקום 5-1 מתוך ה-34).
 
את תוצאות עבודתם פרסמו קליפטון ובקינגהם בספר "ועכשיו – גלה את חוזקותיך", שיצא לאור בהוצאת מטר.
 
לסיכום

ראשית, המתנה הגדולה ביותר שלנו היא זמן ההווה. זה הזמן לחוות, לעשות, לשנות. שנית, מתנות גדולות בדמות אירועים המתגלגלים לפתחנו – בדרך כלשהי אנו היינו מעורבים ביצירתם, ולפיכך חשוב להמשיך ולזרוע טוב כדי לקצור טוב. ולבסוף - זיהוי מתנותינו המיוחדות ושימוש בהן, הם תנאים לתחושת סיפוק ואושר. חשוב להשקיע זמן וכוונה באיתור מתנות אלה, שלעיתים הן נסתרות – ולממשן.

** 

גלי הכרמלי  
יו"ר מרכז אימון לאה"ב – מרכז האימון הקהילתי הראשון בישראל המופעל ע"י מאמנות מתנדבות בשכונת נווה שרת בתל-אביב.
מנכ"לית מעל ומעבר, פיתוח נבחרות מנהלים, www.above.co.il
'מעל ומעבר' מתמחה בפיתוח מלהיב של נבחרות מנהלים, המלכד את השדרה הניהולית, מחזק את נאמנותה לארגון ומזניק את האפקטיביות שלה ביצירת תוצאות. אנו מתמחים בארגונים בני 250 איש ומעלה, המחויבים לחולל שינוי של ממש באיכות הניהול.

gali_h@012.net.il

**
קואצ'לטר לוח אירועים מיוחדיםקואצ'לטר לקריאות כתבות נוספות 
הצטרף חינם לתפוצת המגזין קואצ'לטר 

 

גרסה להדפסה

  • לכתבות נוספות
  • שלח לחבר

    לא התקבלו תגובות לכתבה. הקלק כאן להוספת תגובה

  • מופעל על ידי קואצ'ינג אינטראקטיב 2006
    שרת מנוהל בחברת