‏יום שלישי ‏27 ‏יוני ‏2017

חזרה
להתעלם מהתשוקות שלך זה אנוכי – שיחה עם גנט אטווד / ענת קלו לברון

ג'נט אטווד, מחברת רב המכר " “The Passion Test, מבחן שנועד לעזור לנו לדעת מהן התשוקות שלנו, להתחבר אליהן ואל הדרך אותה היא מכנה "פחות מאמץ ויותר השגים".

 

להתעלם מהתשוקות שלך זה אנוכי – שיחה עם ג'נט אטווד / ענת קלו לברון  


לפני חודשיים קראתי בפייסבוק סטטוס של ירון ספקטור שאמר שהוא עומד לראיין את ג’נט אטווד מחברת רב המכר הבינלאומי
  “The Passion Test."
כמי שמחפשת באופן אובססיבי נושאים חדשים ומרגשים לקואצ'לטר, מיד אמרתי לעצמי: "וואלה, גיליון על תשוקה עוד לא היה". למרות שלא חשבתי שגם אני אראיין את אטווד, היקום כמובן חשב אחרת ולפני חודש, תוך כדי התכתבות עם רויטל שטיאט, היא כתבה לי: "יש לי רעיון נפלא בשבילך לגיליון על תשוקה, תראייני את ג’נט אטווד, היא מדהימה". ומאותו רגע כבר היה קשה מאוד לעצור את זה, למרות שגם היה קשה לבצע את זה, אבל כמו שג'נט אטווד אומרת: "כשאתה בוחר בהתאם לתשוקה שלך היקום לא משחק משחקים".  

  
 
 

"כשאנחנו מרשים לעצמנו לבחור בדברים שהכי יקרים לנו אנחנו פורחים, אנחנו נהיים הכי טובים שאנחנו יכולים, ואז אנחנו נותנים לאנושות את המיטב שלנו. אז איך זה יכול להיות אנוכי?" 

 
 

בשורות הבאות אציע עדשות להתבוננות עצמית, היכולות לסייע באיתור תשוקות סמויות בתוכנו. 

למה כדאי לנו למצוא את התשוקה שלנו?
בארצות הברית יש מחקר שמראה ש 80% מהאמריקנים העובדים, מתעוררים בבוקר לא מאושרים לא מסופקים ובלי תשוקה למה שהם עושים. בעיני זה מחקר מאוד עצוב, כי העניין הוא שלחיות את התשוקה שלך הרבה יותר קל מלא לחיות את התשוקה.
כשאנחנו לא חיים את התשוקה שלנו אז החיים שלנו קשים. כשאנחנו לא אוהבים את מה שאנחנו עושים, ברגע שאנחנו נתקלים בקושי אנחנו לא מתמודדים. אנחנו מתחילים להמציא תירוצים, מפסיקים לעשות, מרגישים אשמים ושונאים עוד יותר את מה שאנחנו עושים. אבל כשאנחנו בוחרים בדברים שאנחנו אוהבים, לא משנה כמה גדול האתגר הוא לעולם לא יהיה גדול מדי לאהבה שאנחנו מרגישים אליו. תמיד יהיו קשיים ואתגרים, אבל ברגע שאנחנו עושים את מה שאנחנו אוהבים הם לא נראים לנו גדולים ונוראיים התשוקה לדבר הופכת אותם לנסבלים.
כשאתה שואל את עצמך ביושרה מה אני אוהב? מה מדליק אותי? מה באמת יהפוך אותי למאושר? ואתה מתחיל לקבל החלטות שתומכות באותם דברים - אתה מגיע לדרך שבה עושים פחות ומשיגים יותר. לכל אחד מאיתנו יש אפשרות לחיות את המתנה שלו וכשאנחנו מתחילים להתעורר ולשאול ולהבין למה אנחנו פה? מה באנו לתרום? מה החלק שלנו בפאזל? החיים הופכים לזורמים. כשאנחנו מחוברים למטרה שלנו אנחנו מקבלים את התמיכה הגדולה ביותר מהטבע ואנחנו מרגישים את זה, כי זו הדרך שיש בה הכי פחות התנגדות.
כמה פעמים שמענו על אנשים שעברו תאונת דרכים ואז התעוררו והחליטו שהם רוצים להתחיל לחיות חיים מדהימים. כל רגע הוא מתנה, אני עדיין מאמינה בזה למרות שבעיני עושים במונח הזה שימוש יתר. השאלה היא כמה בעיטות אנחנו צריכים לקבל עד שנתחיל להקשיב לקול הפנימי שלנו, שמנסה להגיד לנו מה הוא אוהב ומה מרגש אותו. 

נראה לי שהשיחה שלנו רצה מהר מדי, הרי רובנו בכלל לא יודעים מה התשוקה שלנו?
נכון, כי מצד אחד אנחנו מפחדים, מפחדים שננסה לעשות את מה שנועדנו לעשות ונכשל, מפחדים שנגלה שאנחנו לא מספיק מוכשרים כדי לעשות את מה שנועדנו לעשות. ומצד שני אף פעם לא לימדו אותנו או לא כיוונו אותנו לגלות מה אנחנו אוהבים. מלמדים אותנו שחשוב שנדע אנגלית, עברית, חשבון כדי שנוכל להצליח אבל אף אחד לא אומר שכדי להצליח אתה צריך לגלות: מה אתה אוהב? מה מדליק אותך? מה מעניין אותך?. אותי זה מדהים שזה אפילו לא חלק מתוכנית הלימודים. לי זה מאוד ברור שכשאתה עושה את הדברים שאתה אוהב ואת הדברים שיקרים לך היקום לא משחק משחקים. דוגמה טובה היא הספר "לנצח ניבנו", בספר הזה ריאיינו אנשים מצליחים שהצליחו לאורך זמן, ומצאו שאלה שהצליחו לאורך זמן הם אנשים שבאופן עקבי בוחרים לעשות את הדברים שמשמעותיים עבורם. 

איך אני יכולה לגלות את התשוקה?
מבחן התשוקה הוא כלי שעוזר לאנשים לפתח בהירות לגבי הדברים שהכי משמעותיים עבורם. במבחן התשוקה אנחנו מבקשים מאנשים להתחיל לחשוב כמו ילד (התודעה של הילד יודעת שכל האפשרויות קיימות) ואז שואלים: אל מה אני משתוקקת?. הרעיון הוא לחשוב למה אנחנו משתוקקים במספר תחומים שונים: בריאות, חינוך, קריירה, מערכות יחסים, סביבה, כיף ורוחניות וכאשר אנשים חושבים על התחומים האלה, אנחנו שואלים אותם: כשהחיים שלי אידאליים, מה התשוקה שלי בנוגע למערכות יחסים? כשהחיים שלי אידאליים, מה התשוקה שלי בנוגע לסביבת המגורים שלי? למשל, כשהחיים שלי אידאליים אני בריאה לחלוטין, וכדומה. אחרי שאנשים כותבים 20-10 תשוקות הם צריכים להתחיל לבחור בדרך השלילה, בכל פעם אנחנו שמים תשוקה מול תשוקה ומוותרים על תשוקה אחת, בדרך הזו אנחנו שואלים את עצמנו מה באמת יותר חשוב לי, עד שבסופו של דבר נשארים עם חמש תשוקות. 

וכשמצאנו את חמשת הדברים האלה מה עושים?
לחיים מלאי תשוקה יש נוסחה והיא מורכבת משלושה מרכיבים: 1. כוונה 2. תשומת לב 3. בלי מתח. הדרך הטובה ביותר למצוא את הכוונה שלך היא דרך מבחן התשוקה. השנה הסתובבתי בכל כך הרבה מקומות בעולם וגיליתי שכולנו עוצמתיים, והשאלה היא רק איפה אנחנו שמים את הכוח שלנו. יש שתי אפשרויות: האחת היא לפתוח את הטלוויזייה ואת רדיו וכל היום להתעסק במידע הנורא, שעובר שם, והשנייה - לעשות מה שאנשים מאושרים ומצליחים עושים, וזה לדעת בבהירת מה התשוקות שלנו: ואז את הכוונות העוצמתיות שלנו ואת הפעולות שלנו (זה לא מספיק רק להגיד: אני רוצה שהספר שלי יהפוך לרב מכר, צריך גם לעשות פעולות בשביל זה) לכוון במלוא הכוח אל הדברים שהכי חשובים לנו, ולא לבזבז אותם על הדברים הנוראים שמתרחשים בעולם. 

ומה הכוונה ב "בלי מתח"?
ברגע שעשינו את כל מה שאנחנו יודעים כדי לחיות את התשוקות שלנו, אנחנו משחררים, אנחנו נכנעים. חייבת להיות נקודה שבה אין יותר מה לעשות, נקודה שבה נכנעים ומפסיקים. ואז מה שקורה במצב הווקום הזה הוא ממש מרגש כי דווקא שם, בשחרור, הכל נראה מאורגן וכל מה שאנחנו צריכים מגיע אלינו.
בואי נחזור ל"לנצח ניבנו" מה החשיבות בלבחור באופן עקבי בכיוון התשוקות שלנו?
כמה פעמים אמרת כן כשהתכוונת להגיד לא והרגשת לא טוב, ואז נטרת טינה על כל החוויה למי שכאילו היית אמורה לעזור לו? מהרגע שאנחנו יודעים מה התשוקה שלנו אנחנו צריכים לבחור לפיה. אם התשוקה הראשונה שלך היא לכתוב תסריט והחלטת לכתוב בשבת, ואז באים הילדים שלך ומבקשים ללכת לים ואת מסכימה, את עומדת להפסיד, וכך גם הילדים שלך. בכל פעם שאנחנו נתקלים בפני בחירה, החלטה או הזדמנות - חשוב לבחור בתשוקה שלנו, כי זה מה שיביא לנו אושר יותר גדול. 

זה לא קצת אנוכי?
אני חושבת בדיוק הפוך, אני חושבת שאתה אנוכי אם אתה לא חי את התשוקות שלך. בכל פעם שאמרתי כן לדברים שהיתה להם משמעות גדולה עבורי, אמרתי כן לאהבה העצמית שלי. תנסי לדמיין איך יראה העולם אם 80% מהאנשים בעולם יחיו את התשוקות שלהם. העולם היה אחר לגמרי. הדבר הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות עבור עצמנו ועבור אחרים הוא להיות מאושרים. כשאנחנו מרשים לעצמנו לבחור בדברים שהכי יקרים לנו אנחנו פורחים, אנחנו נהיים הכי טובים שאנחנו יכולים, ואז אנחנו נותנים לאנושות את המיטב שלנו. אז איך זה יכול להיות אנוכי? כשאתה מתעורר בבוקר ואתה ממורמר, לא מאושר ומקנא, איך אתה יכול להיות מתנה לאנושות? מי אתה רוצה להיות? זה בידך.
בעיני דבר גדול לשאוף אליו זה להיות מורה שחי את מה שהוא מלמד, וכהורים מה אנחנו מלמדים את הילדים שלנו? אנשים שהולכים לעבודה כי הם חייבים, זה מה שהם מלמדים את הילד שלהם וזה מה שהוא יעשה ולמי שיש אומץ להקשיב לקול הפנימי ולהתחיל לבחור בתשוקות שלו, זה מה שהוא ילמד את הילדים שלו וזה מה שהם יעשו.

טוב, השתכנעתי, עשיתי את מבחן התשוקה אני יודעת מה התשוקה שלי, ומה עכשיו - לעזוב את הכל?
אף פעם אני לא אומרת לאנשים בוא תעזוב הכל ותבחר רק בתשוקות שלך, אני בעד צעדים קטנים. בכל יום לבחור משהו קטן לכיוון התשוקה. כשאני התחלתי לעשות את זה הפכתי להיות רכה יותר, נגישה יותר, נדיבה יותר וחזקה יותר. כשעושים צעדים קטנים מתחלים לגלות שדווקא במקומות של התשוקה מקבלים הכי הרבה תמיכה ואז כשמרגישים את הקסם מתחילים לפתח אומץ, וכשמתחילים לפתח אומץ בוחרים עוד קצת ועוד קצת, עד שבסופו של דבר אנחנו מוצאים את עצמנו בפתח של כל האפשרויות בפתח לחופש לאושר ולכוח הפנימי.

**

לקריאת כתבות נוספות במגזין קואצ'לטר
 
www.coachletter.co.il

 


גרסה להדפסה

  • לכתבות נוספות
  • שלח לחבר

    לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות. הקלק כאן להוספת תגובה

  • מופעל על ידי קואצ'ינג אינטראקטיב 2006
    שרת מנוהל בחברת