‏יום שלישי ‏27 ‏יוני ‏2017

חזרה
הניקיון שלי / ענבל ג'וריני פרץ

ענבל ג'וריני פרץ משתפת אותנו בחווית ניקיון לא פשוטה אותה חוותה בצעירותה ובדרך אותה עברה במסגרת שיטת האימון הסאטי, שאפשרה לה לנקות את מערכת היחסים עם אמה

 

הניקיון שלי / ענבל ג'וריני פרץ


שלום, קוראים לי ענבל ג'וריני פרץ ואני אוהבת ניקיון! 

התעוררתי הבוקר לסוג של חמסין מלא אובך. החול באוויר העיר לי את התחושות הישנות של מחנק, כיווץ ומתח האם יירד או לא יירד גשם... כבר ניקינו את התריסים אז מה יהיה...שוב ננקה ואם שוב ננקה זה יהיה מהתחלה את כל הבית או רק את התריסים...  

הלחץ הזה שמתחיל אחרי פורים מלווה אותי כבר שנים, בדיוק אחרי שכולנו יושבים לאכול אצל סבתא שלי את הקוסקוס החלבי של פורים שקוראים לו"ברקוקוש" סולת וקמח יחד.. זה שמכריז באופן רשמי על חודש אכילת פחמימות או יותר נכון, חיסול החמץ. כן, כל מה שנשאר במזווה...כמה שקים של אורז, פסטה, פתיתים, לא משהו רציני.  

  
 
 

"היכולת להתבונן בתחושות הגוף שלנו, להימנע מפתרונות חיצוניים, לפתח את השקט שבנו, להקשיב לגופינו, לשחרר את מה שאוחז בנו רגשית, ולפעול, במידת הצורך, מתוך חופש -
זו הדרך לנקות בשיטה הסאטית." 
 

 
 


מסע הניקיון שלי מתחיל - אני בת 12 ואחותי בת ה 16 בדירת 80 מטר מרובע, 4 נפשות. אמא שלי מסבירה לנו מה ההבדל בין חמץ לאבק ויאללה, הסמרטוט והדלי מחכים. לא ממש בחרנו את כל העניין הזה של הניקיון, אבל זה מה שאמא שלנו אמרה ואנחנו עשינו. במקום לבלות אחה"צ עם חברים בילינו עם הדלי והסמרטוט, וכמה שנספיק מהר ככה זה ייגמר, לפחות כך חשבנו אז. במציאות זה לא נגמר, כי יש חג ויש גם אחרי חג.  

את המשפטים האלה לפני פסח, של איפה עושים את החג? ניקית כבר? התחלת להתארגן? וכדומה... אני מרגישה בגוף שלי, הנשימה הכבדה שמופיעה פתאום, תחושת המחנק, הכיווץ והלחץ. וזה רק חלק מתחושת "התרגשות" שמלווה בעוד פחדים, כעסים והרבה עצבים, כי ככה זה אצלנו בעדה. 
כל פעם מחדש זה מפליא אותי איך משאלה לכאורה תמימה הגוף מגיב ומדבר בכזו עוצמה.  
"בנות, תתחילו בחדר שלכן". אצלנו מתחילים לנקות מהקל אל הכבד או כמו שאמא שלי אומרת "העיקר בואו נתחיל כל יום משהו".  

אז התחלנו, ניירת - ועל כל נייר היה לנו מה להגיד, להוסיף, לשאול מלא קושיות עוד לפני החג, בגדים – מלחמת עולם, אני זוכרת את עצמי רבה על כל דבר. מה זורקים ומה לא, על מה מוותרים עכשיו ולמה בכלל צריך לוותר או לשחרר, אולי עוד נלבש את זה פעם. ואחרי שעות של נקיונות יש איזה רגע של מין אופוריה כזאת, כאילו תיכף אוטוטו הכל נגמר. אבל אז אמא מגיעה ואומרת "קדימה תעברו לשלב הבא". 

והשלב הבא הוא לא פחות מאשר לשטוף את הקירות...כן קירות... אי אפשר לתפוס את זה היום, איך זה ששתי בנות בגיל הטיפש עשרה מבלות אחה"צ בלשטוף קירות. הדבר היחיד שלא הגענו אליו, ברוך השם, היתה התקרה.  

חלונות, ארונות, מקרר, מחסן, מזווה ושתבורך אמא שלי איזה גודל של מזווה. ופה הגוף כבר מתחיל לכאוב ואין לאן לברוח, כי בתוך הבית הקטן שלנו בכל פיסה שמתנקה כבר אי אפשר לדרוך שמא נלכלך ונצטרך לחזור ולנקות מהתחלה. כבר נשאר מעט מאוד מקום לזוז וההרגשה היא שאתה חי בתוך קופסה קטנה בלי אוויר לנשימה ואסור לזוז, להזיז והעצבים והמתח רק עולים וזה סוגר עלי מכל מקום, כבר כמעט חודש של ניקיון.  

בשלב הזה התשישות שולטת בי אין לי כוח אפילו לא לעוד דבר אחד והזמן עובר והלחץ גובר כי צריך להספיק לסיים לנקות. הידיים רועדות ואין אבר אחד בגוף שאותו אתה לא מרגיש ואין תחושה פיזית שאותה אתה מפספס. ומרוב כאבים ודגש על התוצאה המקודשת מכל – ביעור חמץ, אף אחד לא שם לב ליחסים, כל הפוקוס מופנה אל המשימה והתוצאה גם אם נפלו חללים בדרך. כל שנה מחדש הבטחנו אחותי ואני אחת לשנייה שהילדים שלנו לעולם לא ינקו. ויחד עם זאת, בערב החג, כשכולנו יושבים מסביב לשולחן הערוך והכל חדש נקי וחגיגי – השמחה שורה והלב מתרחב. 

לפני שלוש וחצי שנים הכרתי ניקיון מסוג אחר, ניקיון פנימי, ניקיון דרך האימון הסאטי מבית אימושיין. על פי גישה זו, כשמשהו לא עובד או לא מטופל בחיים שלנו אפשר להגיד שהוא לא נקי לנו. וכשמשהו לא נקי יש דליפת אנרגיה ואנחנו פחות פנויים, יצירתיים וחיוניים. הניקיון הפנימי בדרך כלל יתבטא בטיפול במערכות יחסים ותחושות הגוף שלנו. ככל שהחיים שלנו יותר מטופלים או נקיים כך הפניות שלנו ויכולת הכלת השפע שלנו גדלה. 

תחשבו כמה מקום מתפנה לנו בחיים שהכביסה מסודרת בארון ולא יושבת מולנו בכורסה שואבת אנרגיה ותופסת מקום גם במרחב הפיזי אבל בעיקר בתודעה. בשיחות שמתנהלות לנו בראש על זה שהיא מחכה ולמה אני צריכה לעשות ואולי מישהו אחר יקפל. ואז כשהכביסה במקום והסל ריק מרגישים תחושה של שחרור וסיפוק. ואם זה מה שקורה מכביסה, איזו השפעה תהיה לניקיון של מערכות יחסים מעיקה. 

ולא במקרה הדוגמה לניקיון הפנימי שלי היא אמי. שנים רבות המשכתי לכעוס עליה כשהילדות והניקיונות של פסח הם רק חלק מהכעס. היו תקופות שלא יכולתי לדבר איתה אפילו לא בטלפון, איך שהייתי רואה את השם אמא על הצג הגוף שלי היה מתחיל להגיב בחוסר סבלנות עצבנות ומתח, מבלי שידעתי מה בעצם היא רוצה. כשהתחלתי להתאמן בשיטת סאטיה הבנתי שיש פער בין איך שאני רוצה להיות עם אמא שלי לבין היחסים איתה במציאות, ואין לפער הזה שום קשר אליה.  

מערכת יחסים לא נקייה דומה לבית ילדותי לפני תחילת הניקיון. שכבות של אבק, חוסר סדר, ערמות של חפצים וניירות. וכמו בדירת 80 המטרים שבה גדלתי גם בחיים יש לנו אפשרות לנקות ולנקות ולנקות.

בשיטה הסאטית, הנשימה מנקה ומשחררת את הגוף והתבוננות פנימה וראיית המציאות כפי שהיא מאפשרת לתודעה ולרגש להתנקות מאותם ״לכלוכים״ שאספנו בדרך.  

האימון שלי היה ללמוד להכיר את התחושות שלי ולנהל את הגוף שלי, יכולת הנשימה שלי והשהייה שלי בתחושות הלא נעימות עבורי. ובכל פעם שהצלחתי לשהות במקום הכואב מול אמא שלי יכולת ההקשבה שלי גדלה, כי אז עוד שכבה התנקתה. מה שהשתנה זה לא היא או התגובות שלה, זה אני במי שהייתי מולם, ככל שהגוף והנשימה שלי היו מנוהלים יכולתי להכיל את מה שהופיע מולי. 

היום, אחרי שחוויתי את תחושת השחרור והחופש, כשאין יותר שיחות בראש, אני מחויבת בעיקר לניקיון הבית הפנימי, ומה שלא נקי בטיפול. וכל זה למה? כדי שאוכל לחוות שוב את הרמה הבאה של השחרור והחופש והיכולת לנשום נשימה עמוקה ורחבה, שזו בדיוק אותה תחושת אופוריה כמו בנקיון הבית שכאילו תיכף הכל נגמר. אבל כמו שאתם כבר יודעים, עבודת הניקיון אף פעם לא נגמרת ועם הניקיון בא התיאבון, ותמיד אפשר להעמיק את היחסים בעוד רמה. בפועל, ממצב שבו לא יכולתי לענות לטלפון של אמי - כיום אנחנו מדברות כמעט כל יום, ואני יכולה להגיד לה שאני אוהבת אותה ואת מי שהיא בחיי. 

היום המילה ניקיון תפסה משמעות אחרת, שלא מכווצת ואפילו ההפך - שפותחת ומרחיבה את הלב.

את הניקיון הפיזי הדקדקני של אמי אני עדיין לא אוהבת, אך בזכות ההקשר החדש שלי לניקיון רוחני אני יכולה להתמסר לדרך. 

חג שמח ונקי, המנקה.(-: 

*

ענבל ג'וריני פרץ
מאמנת סאטית
ואחראית קורסים בבה"ס אימושיין 

**

לקריאת כתבות נוספות במגזין קואצ'לטר
 
www.coachletter.co.il

 


גרסה להדפסה

  • לכתבות נוספות
  • שלח לחבר

    לא התקבלו תגובות לכתבה. הקלק כאן להוספת תגובה

  • מופעל על ידי קואצ'ינג אינטראקטיב 2006
    שרת מנוהל בחברת